שלמו במזומן - לפני עליית שיעור המע"מ ל- 18% הנה כמה טיפים לחיסכון בהעלאה זו, ככל האפשר. ריכזנו עבורכם הצרכנים, את סוגי העסקים, אשר אם תשלמו עליהם עד מועד כניסת הצו לתוקף, תוכלו לקבל חשבונית לפי שיעור המע"מ הנוכחי ולחסוך 1% מע"מ, והם:

צעדים לחיסכון

החל מיום 2.6.2013 יעלה שיעור המע"מ מ- 17% ל-18%.

1. יצרנים כגון: נגרים, מסגרים, בתי מאפה, מפעלי ייצור, אשר מחזור עסקאותיהם כולל מע"מ הינו בסך של עד 1,950,000 ₪ כולל מע"מ לשנה ולא מעסיקים יותר מ- 6 עובדים, רשאים לדווח למע"מ על בסיס מזומן, ולכן תשלומים אליהם עד 2.6.13 יחויבו עדיין בשיעור המע"מ הקודם.

2. קמעונאים כך גם לגבי קמעונאים, כגון: בעלי חנויות מכולת, אופנה, תכשיטים, מכר אביזרי רכב, כלי בית, אשר מחזור עסקאותיהם כולל מע"מ הינו בסך של עד 1,950,000 ₪ כולל מע"מ לשנה ולא מעסיקים יותר מ- 4 עובדים.

3. נותני שירותים כגון: אולמות אירועים, בתי מלון, הובלות, מוסכים, השכרת רכב, שיפוצים ותיקוני בניינים, מסעדות, שמחזור עסקם לא כולל מע"מ הינו בסך של עד וכולל 15,000,000 ₪ לא כולל מע"מ בשנה.

4. בעסקאות מקרקעין וקבלנים יחול בסיס המזומן למע"מ, לגבי מקדמות המתקבלות לפני מסירת המקרקעין או גמר עבודות הבנייה לקונה.

5. בעלי מקצועות חופשיים כגון: עורכי דין, רואי חשבון, אדריכלים, יועצים, טכנאי שיניים, כלכלנים, עורך פטנטים ושמאים. ללא הגבלת מחזור הכנסות או מספר מועסקים.

6. רופאים , בעלי בתי ספר לנהיגה , בעלי בתי ספר, סוחר מקרקעין, סוחר רכב, עוסק במתן אשראי, מכירת מנויים לעיתון או מופעים ללא הגבלת מחזור הכנסות או מספר מועסקים.

7. עוסק או מלכ"ר או מוסד כספי שקיבל שירות לפי תקנה 6א לתקנות מע"מ מאדם שאינו רשום כעוסק ועיקר הכנסתו ממשכורת, גימלה או קצבה (חשבונית עצמית).

מוצע כי לפני התשלום המוקדם, תוודאו שאין סכנה לחוסנם הפיננסי של מקבלי התשלום, כדי שהמקדמה שנתתם לא תרד לטמיון. עוד כדאי שתוודאו כי הם אכן מוציאים חשבונית מס על בסיס מזומן לפי מחזורם העסקי וכי הם יוציאו את החשבונית מיד עם קבלת התקבול, ולא ידחו את הוצאתה לתחילת יולי כפי שמאפשר להם החוק.

זכרו עוד כי התשלום יהיה בשיעור המע"מ המוקטן רק אם הוא נפרע בפועל. כלומר, תשלום בשקים דחויים ואף בכרטיסי אשראי עלול לגרום לכם לשלם את הפרש המע"מ.

במקרים של רכישת טובין כגון: כלי רכב, ריהוט, מוצרי חשמל ומוצרים אחרים, המועד הקובע לשיעור המע"מ הוא מועד מסירתם ולכן רוצו לחנויות ליבואני הרכב או לחנויות הרהיטים ודרשו לקבל את הרכב החדש או הריהוט או מוצר החשמל מידית לפני כניסת ההעלאה בשיעור המע"מ לתוקף. כאמור לעיל, יצרנים או קמעוניים מסויימים יוציאו את החשבוניות בעת התשלום, כך שלהם אפשר וכדאי לשלם עד כניסת הצו לתוקף.

תשלום לקבלן עבור הדירה החדשה לפני המועד הקובע ייעשה בשיעור המע"מ טרם העלאתו.

שימו לב להוראה המופיעה בסעיף 7(ב) לתקנות מע"מ, כי הקלה זו של דיווח על בסיס מזומן לא תחול על עסקאות בין צדדים קשורים, כאשר מחיר העסקה הושפע מהיחסים המיוחדים שבין הצדדים. דהיינו: בכל עסקה בין צדדים קשורים שניתן לדווח עליה על בסיס מזומן לפי ההוראה החדשה, יש לוודא כי מדובר במחיר עסקה ראוי ומקובל בשוק. חובת ההוכחה לעניין זה תחול על העוסקים הקשורים.

 

 

 

 

 

 

מדריך זה נועד למטרות מידע בלבד ואין לראות בו משום יעוץ או חוות דעת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                        ניר שירן ושות'

 

                                                                                                                       רואי      חשבון